Ashtanga Vinyasa Yoga

Trzy powody, dla których warto praktykować Vinyasa Yogę

1. Vinyasa jest adresowana do „zesztywniałej/skostniałej” kultury, w jakiej żyjemy

Społeczeństwa świata zachodniego stały się społeczeństwami siedzącymi. Przede wszystkim właśnie z tego powodu vinyasa jest zatem dla nich bardzo korzystna. Metoda ta zorientowana jest na oddech połączony z ruchem. Badania pokazują, że zwiększenie ilości ruchu jest kluczowe dla naszego zdrowia. A vinyasa utrzymuje nas w nieustannym ruchu.

2. Vinyasa pozwala trenować nasz umysł

Umysły ludzi Zachodu, którzy przez większą część życia siedzą, są niespokojne. Kiedy nasze ciała pozostają w bezruchu, myśli zaczynają pędzić i przeskakiwać z tematu na temat. Vinyasa uspokaja umysł, ponieważ ćwiczy go za pomocą licznych punktów koncentracji, takich jak: oddech, określone ruchy z nim połączone, bandhy, asany i ich sekwencje. Na samym początku staramy się koncentrować na samym oddechu, lecz z czasem, gdy nasz umysł zwiększa swoją zdolność do skupienia, jesteśmy w stanie koncentrować się na kilku rzeczach jednocześnie.

Dzięki praktyce, rozwijamy nasz umysł krok po kroku. Bez właściwego treningu nasze myśli są rozproszone i odciągają nas od pracy nad istotnymi obszarami, które pomagają nam się rozwijać. Vinyasa uspokaja umysł, ale daje nam również możliwość doświadczenia i obserwowania procesu tego, co praktyka w nas wywoła – radości, ale czasem też i dyskomfortu.

3. Vinyasa uczy, jak o siebie zadbać

Vinyasa uczy nas, jak być kochającym i współczującym wobec samych siebie. Bardzo często wykazujemy tendencje autodestrukcyjne. Sami się ograniczamy stając się swoimi najsurowszymi krytykami. Praktyka vinyasy wydobywa na powierzchnię nasz prawdziwy obraz. Możemy go więc zobaczyć takim, jakim jest w rzeczywistości.

Nasze ciała przechowują wewnątrz mięśni wspomnienie każdej emocji jakiej w życiu doświadczyliśmy np. smutku, strachu, złości itp. Dzięki asanom, które uwalniają emocje w naszym ciele, możemy dotrzeć do tych wspomnień, skonfrontować się z nimi i z przeszłością. Stawanie się joginem oznacza więc tak naprawdę zaangażowanie się w proces leczenia: mentalnego, emocjonalnego i fizycznego.

Vinyasa yoga pomaga nam nauczyć się jak zaakceptować te aspekty nas samych, które nie rozwinęły się tak, jak byśmy tego oczekiwali.”

Eddie Modestini

Tłumaczenie: Jagna Spychaj i Ewa Makowska

http://www.yogajournal.com/yoga-101/types-of-yoga/vinyasa-yoga/3-reasons-need-vinyasa-yoga/

Trzy powody, dla których warto praktykować Vinyasa Yogę.
Scroll Up