Ashtanga Vinyasa Yoga

Bakasana – balanse na rękach

Pozycje balansowe na rękach są jednymi z najbardziej ekscytujących i trudnych asan w praktyce jogi.

Niektóre z nich są bardziej przystępne, a wykonanie ich zwiększa poczucie pewności siebie. To część wiary w siebie, która daje motywację potrzebną, by podtrzymać codzienną praktykę i kontynuować podróż z jogą. Właśnie takie prostsze pozycje, jak Bakasana (pozycja żurawia) umożliwiają praktykującemu w możliwie bezpieczny sposób doświadczenie jego własnej, wewnętrznej siły.

Podczas pracy w Bakasanie warto znaleźć trochę czasu, by właściwie ustawić ciało. Nie skupiaj się tylko na tym, by wejść w asanę. Prawidłowe wykonanie asany jest ważniejsze niż to, co tylko wydaje się być celem.

Wzór ruchu, który ciało zaprogramuje w ramionach i sedno utrzymania równowagi będą podstawą wszystkich innych pozycji balansowych na rękach. Pomyśl o stabilizacji mięśni stożka (pierścienia) rotatorów podczas wydłużania ramienia, by zwiększyć wyciągnięcie i siłę. Skieruj łokcie do wewnątrz i nie pozwalaj im na rozchylenie się na zewnątrz. Jeśli musisz zginać ręce, to mimo wszystko staraj się trzymać łokcie w linii nadgarstków tak, by zachować je również wzdłuż linii ramion.

Intensywną pracę wykonuje naramienny (deltoideus) podczas łączenia ruchu pchnięcia do przodu z przeciwstawnym ruchem rąk korzystających także z mocy mięśnia najszerszego grzbietu (latissimus dorsi) aż do końcówek skrzydeł łopatek. Podciągnij dolne żebra w celu aktywowania mięśnia przedniego zębatego (serratus anterior), poprzecznego brzucha (transversus abdominis) i wewnętrznego skośnego (musculus obliquus internus abdominis). Nie spłaszczaj pleców. Zamiast tego, wspierając ruch mięśniami tułowia ustaw kręgosłup w kształcie łuku. Aktywuj mięśnie dna miednicy i wyciągnij główki kości udowych z ich panewek, aby połączyć nogi z gęstym splotem siły w tułowiu. Delikatnie wciskaj w ziemię końcówki palców dłoni. Zbuduje to kontakt z podstawą Twojej ręki i wzmocni nadgarstek. Bakasana integruje całe ciało, podciąga narządy jamy brzusznej do wewnątrz w taki sposób, że moc Twojej siły życiowej podąża wzdłuż centralnej osi ciała i kieruje się w stronę środka ciężkości, do centrum ciała.

Kiedy próbujesz po prostu „robić” Bakasanę, możesz utrzymywać balans na ramionach. Jednak bez świadomego przechodzenia krok po kroku poprzez subtelną energetykę postawy, pominiesz wewnętrzną pracę, tworzącą jogową transformację.

Z bardziej pragmatycznego poziomu, jeśli nie tworzysz Bakasany od wewnątrz, nie będziesz w stanie pogłębiać pracy w tej asanie. Przykładowo, gdy obręcz barkowa i zakorzenienie są zintegrowane można „wskoczyć do” oraz „z” Bakasany z łatwością i gracją. Dopiero wówczas, kiedy fundamentalne podstawy  prawidłowo pracującego balansu są osadzone w ciele, możliwe są znacznie trudniejsze warianty, takie jak Eka Pada Bakasana A i B.

Celem każdej pozycji jest podróż do najgłębszego wnętrza ciała. Jeśli skupiasz się tylko na zewnętrznych rezultatach i nadmiernie się do nich przywiązujesz łatwo zaprzepaścisz prawdziwą i głębszą istotę postawy.

A jeśli prawdziwa siła jest pełnym ukierunkowaniem swego umysłu na cel przy jednoczesnym, całkowitym braku przywiązania, by kiedykolwiek się tam dostać…?

Kino MacGregor

Tłumaczenie: Ewa Makowska

 

http://www.myyogaonline.com/about-yoga/learn-about-yoga/take-flight-with-bakasana/

Bakasana – balanse na rękach