Ashtanga Vinyasa Yoga

Dlaczego prawa strona najpierw?

Odpowiedź na to pytanie dotyczy aspektów wątroby i śledziony, nadi Ida (Candra) i Pingala (Surya), prawego  i lewego nozdrza, a więc  także  półkul mózgowych i układu nerwowego współczulnego i przywspółczulnego. W jodze to wielka nauka – Sivasvarodaya;  nauka o Pranie, o Nadi i o Pranayamie.

T. Krishnamacharya przywiązywał dużą uwagę do tego, by zaczynać praktykę od prawej strony i układać w asanach  prawą nogę jako pierwszą. Aktywujemy wówczas wątrobę, która zaczyna się poprzez to oczyszczać. Dominacja prawej strony uruchamia słoneczny aspekt naszego ciała i wtedy produkujemy ciepło, pot  a w efekcie następuje detoksykacja. Wątroba przechowuje krew. Kiedy zaczynamy od prawej strony jako pierwszej wówczas nowa, świeża krew wpływa do wątroby. Przepłukuje  wątrobę jak wodospad.

Wątroba przechowuje toksyny i krew, jej waga to około 1500g-1700g a dodatkowo  z  500ml-800ml krwi waży jeszcze więcej. Śledziona wytwarza limfę i płyny ciała. Waży 150g a poza tą wagą mieści w sobie  50ml krwi. Wątroba jest zatem dużo cięższa od śledziony.  Unieść prawe biodro, prawą nogę, skręcić prawa stronę jest nam dlatego trudniej niż lewą. Prawa noga zazwyczaj jest cięższa i bardziej sztywna. Dlatego większość osób łatwiej zaplecie lotosy z lewą nogą jako pierwszą czy uniesie się w vinyasie z lewą jako zewnętrzną (jest ona dalej w tym ułożeniu a jednocześnie jest lżejsza – jest nam łatwiej zatem utrzymać taką dźwignię).

W jodze rozróżniamy dwa najważniejsze Nadi:

– Ida (Candra Nadi)  to Nadi prowadzące przez lewe nozdrze i prawą półkulę. Jest to  Nadi księżycowe połączone z naszą intuicją i kobiecymi cechami. To Nadi tonizuje układ nerwowy, chłodzi ciało i uspokaja umysł, jest ukierunkowane na nawadnianie i uzupełnianie płynów ciała  (przy jego aktywności powinniśmy pić), przygotowuje nas do snu,  jest połączone ze śledzioną.

– drugie Nadi – Pingala (Surya Nadi) to prawe nozdrze i lewa półkula.  Jest to słoneczne Nadi  odzwierciedlający nasz umysł i intelekt  i reprezentujący męskie cechy.  To Nadi aktywuje trawienie i przyswajalność, więc podczas jego aktywności powinniśmy spożywać posiłki.  Pobudza  układ nerwowy do działania, do aktywności sportowej oraz  rozgrzewa nasze ciało.  To Nadi jest połączone z wątrobą.

Podczas dnia mniej więcej co godzinę (2 ghaty) zmienia się aktywność nozdrzy – powietrze przechodzi w tym czasie głównie przez jedno z nozdrzy – lewe lub prawe. Następnie zaczyna płynąć przez drugie.

Kiedy chcemy zasnąć czy uspokoić  swój układ nerwowy – aktywujemy lewe nozdrze poprzez położenie się na prawym boku. Jeśli chcemy aktywować trawienie lub jasny umysł, ciepło w ciele wówczas kładziemy się na lewym boku – aby aktywować prawe nozdrze.

Po praktyce, z Savasany kładziemy się na prawym boku, by wstać. Aktywujemy stopniowo i trochę leniwie układ nerwowy i trawienny. Serce i wątroba powoli wraca do aktywności, bez gwałtownego uderzenia ciepła (gorącej krwi i wzrostu ciśnienia),  a w związku z czym bez odczucia irytacji czy złości. Nie przypadkowo powstało powiedzenie, że „ktoś wstał lewą nogą”.

Jednak i tu jest jeden wyjątek: kobiety w ciąży. Kobiety w ciąży przed podniesieniem się z pozycji leżącej powinny położyć się i wstać przez lewy bok.  Spowodowane jest to tym, że pępowina (składająca się z dwóch tętnic i jednej żyły)  znajduje się po prawej stronie matki. Nie powinna być więc uciskana przez ciężar dziecka podczas wstawania.

Dlaczego prawa strona najpierw